W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić grę zręcznościową, dzięki której umilicie sobie te jesienno-zimowe, smutne wieczory, a przede wszystkim, będziecie mogli dobrze się bawić grając ze znajomymi, czy z rodziną. Gra jest naprawdę wciągająca i zabawna, ale wymaga pewnego rodzaju strategii i myślenia. Mowa tutaj o grze Mistakos, wyprodukowanej przez firmę Trefl.
Co w pudełku?
W pudełku po prostu znajdują się plastikowe krzesła, a konkretniej trzy ich typy. Każdy typ różni się od siebie nieco kształtem, i zdaje mi się, że kolorem ale tego nie mogę potwierdzić.
Zasady gry:
Wariant 1
Celem gry jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów karnych w trakcie układania stosu krzeseł. Gracze mogą zdecydować, ile rund chcą zagrać. Średnio wybierają 5 rund. Gra może zakończyć się remisem. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Wybiera kolor krzeseł i kładzie jedno na stole. Gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następny gracz wybiera swój kolor krzeseł i kładzie je na krześle, ustawionym przez pierwszego gracza, tak aby żadna z nóg mebla nie opierała się na stole. Trzeci gracz dostaje ostatni kolor krzeseł. Ustawia swoje na krzesełkach przeciwników. Tylko jedno krzesło może stać na blacie, pozostałe można układać na sobie w dowolny sposób. Liczba punktów karnych równa się ilości krzeseł, które upadły na stół w czasie jego ruchu. Kolejną rundę rozpoczynamy od nowa. Zaczyna gracz po lewej stronie osoby, która przewróciła wieżę. Wygrywa osoba posiadająca najmniej punktów karnych.
Wariant 2
Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się swoich krzeseł. Podzielcie się równo między graczy. Gra polega na układaniu, każdy po sobie krzeseł tak, aby inne krzesła nie spadły. Tylko jedno krzesło może stać na blacie, pozostałe układamy na nim. Jeśli krzesła spadną podczas ruchu danego gracza, musi on zebrać wszystkie krzesła, które spadły i wchodzą one do jego puli. Następny ruch należy do gracza po lewej stronie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich krzeseł.
Gra jest w pełni dla nas dostępna, także nie musimy się martwić, że grając z widzącym przeciwnikiem z czymś sobie nie poradzimy. Można ją kupić w sieci sklepów Empik oraz w popularnych sklepach Internetowych, a także na allegro. Mamy do wyboru małą, tańszą wersję, w którą może grać od 2 do 4 osób, wersję Party – odpowiednią większą, a także wersję Extreme, w której tych krzesełek już mamy dużo więcej i możemy zasiąść wspólnie większą gromadą i bawić się bez obaw, że komuś zabraknie krzeseł. Osobiście posiadam tę grę i często grywam z partnerem lub znajomymi. W planie również mam zakup jengi. Co to takiego? Opiszę wkrótce.
Pozdrawiam i życzę miłych rozgrywek i dużo wygranych stołków, niekoniecznie z powyłamywanymi nogami.
5 replies on “Mistakos, czyli gra zręcznościowa, w której walczymy o… Stołki!”
Oo. Właśnie miałem pisać o jendze, gdy przeczytałem tytuł tego wpisu.G Genialna gra. Często grywam w towarzystwie, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.
ile to kosztuje?
A jak radzimy sobie z kolorami?
Krzesełka mają różne krztałty, z tego co koleżanka pisała.
Najmniejsza wersja mistakos kosztuje około 41 zł w empiku, największa, ta extreme, około 70. Kolory, a co za tym idzie, kształty krzesełek możemy dowolnie łączyć ze sobą układając wieżę. Nie musimy skupiać się na jednym typie, szczerze mówiąc im bardziej to zagmatwamy, tym to będzie większe wyzwanie dla przeciwnika, no i potem dla nas samych gdy przyjdzie nasza kolej. Musimy bardzo uważać, by chociażby podmuchem powietrza nie zepsuć zbudowanej konstrukcji.